Ford Racing 5.0L Coyote High Strength VCT Solenoids
| Brand | Ford Racing |
|---|---|
| Part Number | frpM-6297-M50A |
| MFR Part # | M-6297-M50A |
| UPC / Barcode | 756122009352 |
| Item ID | 186178 |
| Price Group | Ford Racing A |
| Born-On Date | 2018-07-31 |
| Category | Forced Induction |
| Subcategory | Solenoids |
| Dimensions | 6.4" Γ 5.9" Γ 4.6" (LΓWΓH) |
|---|---|
| Weight | 3.10 lbs |
| LTL Freight | Standard Parcel |
| Air Shipping | Eligible |
| Status | β In Stock (4 locations) |
|---|---|
| Warehouses |
β 01
β 02
β 03
β 59
|
| Regular Stock | Yes |
| Powersports | No |
| Prop 65 | No Warning |
|---|---|
| CARB | Not CARB Approved |
| Active | Active |