Garrett PowerMax 2017+ Ford F-150/Raptor 3.5L EcoBoost Stage 2 Upgrade Kit - Left Turbocharger
| Brand | Garrett |
|---|---|
| Part Number | grt901654-5001W |
| MFR Part # | 901654-5001W |
| Item ID | 433341 |
| Price Group | Garrett B |
| Born-On Date | 2021-03-26 |
| Category | Forced Induction |
| Subcategory | Turbochargers |
| Dimensions | 11.8" Γ 11.2" Γ 10.3" (LΓWΓH) |
|---|---|
| Weight | 15.70 lbs |
| LTL Freight | Standard Parcel |
| Air Shipping | Eligible |
| Status | β In Stock (4 locations) |
|---|---|
| Warehouses |
β 01
β 02
β 03
β 59
|
| Regular Stock | Yes |
| Powersports | No |
| Prop 65 | No Warning |
|---|---|
| CARB | Not CARB Approved |
| CARB Ack. | Required |
| Active | Active |