Garrett PowerMax Turbocharger 14-18 VW / Audi 2.0L TSI MK7 Stage 1 Upgrade Kit
| Brand | Garrett |
|---|---|
| Part Number | grt898199-5001W |
| MFR Part # | 898199-5001W |
| Item ID | 465311 |
| Price Group | Garrett B |
| Born-On Date | 2021-08-17 |
| Category | Forced Induction |
| Subcategory | Turbochargers |
| Dimensions | 15.3" Γ 14.0" Γ 13.3" (LΓWΓH) |
|---|---|
| Weight | 24.50 lbs |
| LTL Freight | Standard Parcel |
| Air Shipping | Eligible |
| Status | β In Stock (4 locations) |
|---|---|
| Warehouses |
β 01
β 02
β 03
β 59
|
| Regular Stock | Yes |
| Powersports | No |
| Prop 65 | No Warning |
|---|---|
| CARB | Not CARB Approved |
| CARB Ack. | Required |
| Active | Active |