Ford Racing High Torque Mini Starter - 5.0L COYOTE/10R80 Transmission
| Brand | Ford Racing |
|---|---|
| Part Number | frpM-11000-C50A |
| MFR Part # | M-11000-C50A |
| UPC / Barcode | 756122012529 |
| Item ID | 481055 |
| Price Group | Ford Racing A |
| Born-On Date | 2021-12-06 |
| Category | Ignition |
| Subcategory | Starters |
| Dimensions | 10.8" Γ 8.0" Γ 7.9" (LΓWΓH) |
|---|---|
| Weight | 8.90 lbs |
| LTL Freight | Standard Parcel |
| Air Shipping | Eligible |
| Status | β In Stock (4 locations) |
|---|---|
| Warehouses |
β 01
β 02
β 03
β 59
|
| Regular Stock | Yes |
| Powersports | No |
| Prop 65 | No Warning |
|---|---|
| CARB | Compliant |
| Active | Active |