S&S Cycle 2017+ M8 Models Gear Drive 475G Cam Chest Kit w/ Black Pushrod Tubes - Oil Cooled
| Brand | S&S Cycle |
|---|---|
| Part Number | ssc310-1014A |
| MFR Part # | 310-1014A |
| UPC / Barcode | 310-1014A |
| Item ID | 619437 |
| Price Group | S&S Cycle |
| Born-On Date | 2023-09-05 |
| Category | Engine Components |
| Subcategory | Cam Gears |
| Dimensions | 16.6" Γ 11.2" Γ 4.9" (LΓWΓH) |
|---|---|
| Weight | 12.20 lbs |
| LTL Freight | Standard Parcel |
| Air Shipping | Eligible |
| Status | β In Stock (4 locations) |
|---|---|
| Warehouses |
β 01
β 02
β 03
β 59
|
| Regular Stock | No |
| Powersports | Yes |
| Prop 65 | No Warning |
|---|---|
| CARB | Not CARB Approved |
| CARB Ack. | Required |
| Active | Active |