Maxtrac 08-14 Ram 1500 (4.7L V8) 2.5 In. Front Lift Coils W/ Vulcan IFP Shocks
| Brand | Maxtrac |
|---|---|
| Part Number | mxt872170V |
| MFR Part # | 872170V |
| UPC / Barcode | 706199416737 |
| Item ID | 826080 |
| Price Group | Maxtrac |
| Born-On Date | 2024-11-14 |
| Category | Suspension |
| Subcategory | Lift Kits |
| Dimensions | 22.0" Γ 12.0" Γ 6.0" (LΓWΓH) |
|---|---|
| Weight | 47.00 lbs |
| LTL Freight | Standard Parcel |
| Air Shipping | Eligible |
| Status | β In Stock (2 locations) |
|---|---|
| Warehouses |
β 01
β 02
β 03
β 59
|
| Regular Stock | No |
| Powersports | No |
| Prop 65 | No Warning |
|---|---|
| CARB | Compliant |
| Active | Active |