XClutch 15-17 Chevrolet SS Base 6.2L Stage 1 Single Sprung Organic Clutch Kit
| Brand | XCLUTCH |
|---|---|
| Part Number | xclXKGM28696-1A |
| MFR Part # | XKGM28696-1A |
| UPC / Barcode | 9337467344004 |
| Item ID | 847491 |
| Price Group | XCLUTCH |
| Born-On Date | 2025-04-02 |
| Category | Drivetrain |
| Subcategory | Clutch Kits - Single |
| Dimensions | 21.0" Γ 20.5" Γ 7.0" (LΓWΓH) |
|---|---|
| Weight | 58.30 lbs |
| LTL Freight | Standard Parcel |
| Air Shipping | Eligible |
| Status | β In Stock (4 locations) |
|---|---|
| Warehouses |
β 01
β 02
β 03
β 59
|
| Regular Stock | No |
| Powersports | No |
| Prop 65 | No Warning |
|---|---|
| CARB | Compliant |
| Active | Active |